Internetem bezpečně


Ahoj,

jsme moc rádi, že jsi navštívil/a webové stránky našeho Káčka, a jelikož u nás v klubu pro mládež děláme všechno možné, řekli jsme si, že touto cestou budeme informovat tebe a tvé přátelé o nebezpečích, která ti hrozí na internetu. Jasně, je to celkem obsáhlé téma, ale neboj, nudit se rozhodně nebudeš. Tak pozorně čti, klikej na obrázky a sleduj videa českých youtuberů, kteří ti o problémech na internetu řeknou víc.

 
Tahle příručka je sice pro mrňata, ale občas není špatné připomenout
si aspoň ten základ.


Víš jak zabezpečit své sociální sítě?

KYBERŠIKANA, KYBERGROOMING, SEXTING, DIGITÁLNÍ STOPA

Možná ti tahle slova nic neříkají, ale jsou celkem důležitá. Jestli chceš, rozklikni si obrázky a přečti si, co vlastně tyto pojmy znamenají.


Nechce se ti číst? Nevadí. Youtubeři Natyla, Lukefry, Flabgee nebo třeba Nejfake ti prostřednictvím krátkých videi vysvětlí, na co si dávat pozor.
Mrkni na youtube kanál  Zkroť net hned a uvidíš ;) HOAXY A FAKE NEWS

 Poplašná zpráva, novinářská kachna (výmysl), kanadský žertík nebo zkrátka jen podvod.
To je pár dalších jmen pro hoax a fake news.

  Klikni na obrázek a čti :) 

 

 

KOVYHO MEDIÁLNÍ RING

 Pětidílný pořad Kovyho mediální ring přináší praktické tipy, jak se zorientovat v komplikovaném světě médií. Průvodce pořadem, youtuber Kovy, si pokládá 5 klíčových otázek – KDO?, CO?, KOMU?, JAK? a PROČ?, kterými posuzuje důvěryhodnost a účel jednotlivých mediálních sdělení. Kromě toho přibližuje různá mediální témata – například roli médií ve společnosti, přesvědčovací techniky reklamy, sociální bubliny či internetové algoritmy. Součástí každého dílu je krátká analýza, anketa mezi žáky a vystoupení mediálního odborníka.

Klikni a koukej...

 

.......................................................................................................................................................

 

Asi jsme toho na tebe vypustili celkem dost, ale pamatuj, že pokud si nebudeš vědět s něčím rady a máš pocit, že ti něco na intrentu hrozí nebo tě někdo kyberšikanuje, kdykoliv se můžeš obrátit na naše knihovnice z Káčka. Pomůžou ti. Taky je dobré vědět, že na internetu existuje spousta stránek, kde můžeš nahlásit nevhodný obsah a nebo jen anonymně -zde-  a  -zde- napsat, že tě někdo kyberšikanuje. Nikdy na to nejsi sám/a. Svěřit se můžeš doma rodičům nebo ve škole učitelům.Čerpali jsme ze stránek jako je: O2 Chytrá škola, digitalnistopa.cz, jsns.cz, internetembezpecne.cz a jaknainternet.cz

 

Tato stránka vznikla na popud několika seminářů a školení, kterými si prošly naše knihovnice. Při besedách a lekcích zjišťujeme, jak je dnešní mládež málo seznámená s riziky a nešvary, které se vyskytují napříč internetem.

 

 

 

 Kalendář akcí 2020

   Dnešní den   Celý měsíc

Zrušené akce v měsíci červnu!

Svornosti pro dospělé

Veškeré akce, které měly probíhat v měsíci červnu, jsou z bezpečnostních důvodů zrušeny! Děkujeme za pochopení....

více»

Děkujeme našim partnerům Projekt "Rekonstrukce části křídla G na knihovnu" byl spolufinancován z Regionálního operačního programu NUTS II Moravskoslezsko