Seiferta Eko koutek - Sběr hliníku

Sběr hliníku

Proč sbírat?

Hliníkové obaly představují v dnešní době jednu z nejnáročnějších surovin, co je týče výroby a škodlivých dopadů na životní prostředí. Výroba hliníku z bauxitové rudy je zdlouhavý a komplikovaný výrobní postup, při kterém vzniká vícero odpadních látek, jež mohou silně znečistit životní prostředí. I přesto, že je výroba hliníku náročná, hliníkové obaly dnes slouží u řady potravinářských výrobků pro jednorázové použití, kdy nakonec řada těchto obalů končí na skládkách komunálních odpadů. Hliník lze přitom poměrně úspěšně recyklovat, tzn. z čistých použitých obalů vyrobit nové. Sběrem hliníku a možností jeho druhotného použití tak každý z nás přispívá k tomu, aby silně škodlivých, jedovatých a znečišťujících látek, které pocházejí z výroby hliníku, ubývalo.

Co sbírat?

· hliníkové fólie z čokolád
· hliníková víčka z mléčných výrobků
· hliníkové plechovky
· obaly z paštik a jiných výrobků
· hliníkové fólie (alobal)
· hliníková víčka z některých zavařovacích sklenic

Jak poznám hliníkový obal?

Hliníkový plech je měkký, lze do něj rýt hřebíkem. Výrobky dnes mají mít povinné značení obalů, v případě hliníku se jedná o značku ALU pod symbolem trojúhelníku se šipkami.Co mezi hliníkové obaly nepatří?


· znečištěný obal, který nelze vyčistit
· kombinovaný obal, např. plast - hliník, papír - plast - hliník. Obvykle je označen C/ PAP nebo ALU/ PE atd.Co se s hliníkovým obalem stane?

Hliníkové obaly shromažďuje firma Ekometal Rýmařov, která z nasbíraných fólií slisuje tzv. zpaketované kostky, které se následně dávají do pece a vyrábí se z nich polotovar pro výrobu jakéhokoliv hliníkového materiálu, tzv. housky.

Kalendář akcí 2020

   Dnešní den   Celý měsíc

Červenec v Káčku

Neseď doma a přijď se za námi bavit. Každý den jiná záležitost......

více»

Děkujeme našim partnerům Projekt "Rekonstrukce části křídla G na knihovnu" byl spolufinancován z Regionálního operačního programu NUTS II Moravskoslezsko
Programovali: SE-MO Data s.r.o.

Kontakt